Szkolenie pt.: „Obliczenia w chmurze a prowadzenie badań naukowych”

18 i 19 kwietnia 2024 roku

Obliczenia w chmurze (ang. cloud computing) stały się istotnym narzędziem w prowadzeniu badań naukowych, oferując przede wszystkim skalowalność i dostęp do potężnych zasobów obliczeniowych, jak również do zintegrowanych narzędzi i usług. Jednym z najbardziej popularnych dostawców rozwiązań chmurowych jest firma Google. Specjalistyczne narzędzia oferowane przez Google Cloud Platform pozwalają na niespotykaną elastyczność i dostępność przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa, tak pożądane w wielu badaniach naukowych prowadzonych w większych zespołach. Rozwiązania chmurowe pozwalają też jednak na przyspieszenie prowadzenia badań ze względu na mitygację ryzyka i oszczędność czasu związane z zapewnieniem kompatybilności pomiędzy poszczególnymi etapami procesu badawczego.

Celem szkolenia jest prezentacja potencjału obliczeń i przetwarzania danych w chmurze na przykładzie Google Cloud Platform (GCP). Poruszone zostaną kluczowe aspekty rozwiązań chmurowych z punktu widzenia prowadzenia badań naukowych, w tym przetwarzanie dużych zbiorów danych, symulacje numeryczne, udostępnianie i współdzielenie zasobów, cyberbezpieczeństwo czy możliwość wykorzystania środowiska programistycznego do zbudowania pełnego procesu modelowania i analizy.

Szkolenie adresowane jest przede wszystkim do osób, które mają już wiedzę na temat klasycznych podejść analizy i modelowania oraz podstawy umiejętności programowania w Pythonie, ale chciałyby wzbogacić swoje kompetencje o wykorzystanie w badaniach naukowych rozwiązań oferowanych przez chmury obliczeniowe. Integralną częścią szkolenia jest przedstawienie możliwości zastosowań GCP w rożnych dziedzinach nauki poprzez  prezentację różnorodnych przykładów oraz modelowych rozwiązań w oparciu o istniejące narzędzia i usługi. Generyczność przykładów pozwala na uzyskanie wartościowej wiedzy nawet osobom bez doświadczeń w modelowaniu danych i programowaniu.

Program szkolenia:

1. Rynek usług przetwarzania w chmurze
  2. Opis wybranych możliwości oferowanych przez Google Cloud Platform
  3. Środowisko dla obliczeń naukowych i analitycznych w języku w Python
  4. Zarządzanie danymi w chmurze – relacyjne i nierelacyjne bazy danych; BigQuery
  5. Wprowadzenie do Apache Spark i Hadoop
  6. Biblioteka MLlib – dostęp z poziomu PySpark
  7. Predykcja i klasyfikacja z użyciem wbudowanych narzędzi GCP.
  8. Przykłady obliczeń z wykorzystaniem Google Maps
  9. Analiza tekstów z użyciem Cloud Natural Language API
  10. Bezpieczeństwo usług przetwarzania w chmurze

Informacja o prowadzącym:

Michał Bernardelli, habilitacja w dziedzinie nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia uzyskana w roku 2020 w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH, doktor nauk matematycznych w zakresie matematyki ze specjalizacją matematyka stosowana uzyskany na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego w roku 2008. W roku 2003 uzyskał stopnie magistra na kierunku informatyka (ocena celująca) oraz kierunku matematyka (ocena bardzo dobra). Od roku 2009 zatrudniony w instytucie Ekonometrii SGH, obecnie na stanowisku profesora uczelni, prodziekana Dziekanatu Studium Magisterskiego oraz kierownika Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu. Od ponad 20 lat konsultant i wykonawca wielu projektów naukowych i komercyjnych.

Interdyscyplinarność jego prac naukowych opiera się głównie na wykorzystaniu aparatury informatycznej i matematycznej do rozwiązywania problemów z obszarów związanych z analizą i eksploracją danych, w szczególności w problematyce Big Data, metod predykcyjnych i optymalizacji. Ostatnie badania oscylowały m.in. wokół takiej tematyki jak: symulacje zmian systemów podatkowych, ocena działalności sektora bankowego, analiza i prognozowanie szeregów czasowych, modelowanie foresightowe, optymalizacja wielokryterialna czy analiza cykli koniunkturalnych.

Wykłada przede wszystkim przedmioty związane z zastosowaniem matematyki w innych dziedzinach nauki. Spośród nich można wymienić między innymi dziedziny takie jak informatyka (sztuczna inteligencja, metody numeryczne, analiza danych w e-biznesie, metody przetwarzania danych, obsługa baz danych, programowanie arkuszy kalkulacyjnych), ekonomia i zarządzanie (ekonometria, statystyka, prognozowanie, badania operacyjne, analiza symulacyjna, ubezpieczenia) czy fizyka (modelowanie, symulacje komputerowe, zintegrowane pakiety oprogramowania statystycznego, analitycznego i numerycznego).

Prowadził wiele szkoleń poświęconych różnym aspektom ilościowej analizy danych oraz obsługi komputera i programów komputerowych, w tym zastosowaniem metod obliczeniowych w naukach ekonomicznych, matematyce finansowej, zarządzaniu, a przede wszystkim praktyce biznesowej.

Szkolenie odbędzie się w dniach 18 i 19 kwietnia 2024 roku w godzinach 9:00-15:00.

III tura rejestracji uczestnictwa trwa do 21 marca 2024 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

• do 21 marca 2024 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 18 i 19 kwietnia 2024 roku – termin wydarzenia,
• od 22 kwietnia 2024 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 1100 zł brutto (w tym 23% VAT) w I turze rejestracji, 1200 zł brutto (w tym 23% VAT) w II turze rejestracji lub 1300 zł brutto (w tym 23% VAT) w III turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

do 01.02.2024 r.
od 02.02.2024 r. do 27.02.2024 r.
od 28.02.2024 r. do 21.03.2024 r.

Tytuły przelewów: obliczenia ch1 + imię i nazwisko Uczestnika